SIATKóWKI OKA - AN OVERVIEW

siatkówki oka - An Overview

siatkówki oka - An Overview

Blog Article

Zamazane widzenie: Objawia się w formie utrudnionego dostrzegania szczegółów przedmiotów znajdujących się zarówno daleko jak i blisko.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, okulista może również zalecić ćwiczenia wzrokowe w celu wzmocnienia mięśni oczu i poprawy jakości widzenia.

Jeśli zmiany są poważniejsze, pacjent kierowany jest do zabiegu operacyjnego zwanego witrektomią.  To specjalistyczny zabieg okulistyczny polegający na usunięciu ciała szklistego, które zastępuje się gazem, płynem lub olejem przykładając później siatkówkę do naczyniówki i laserując na zakończenie. 

Leczenie odklejenia siatkówki opiera się na ponownym przyłączeniu zmysłowych warstw siatkówki do nabłonka barwnikowego. Podstawowy sposób obejmuje laseroterapię i zabieg. Operacja odklejenia siatkówki jest wykonywana przez okulistę w przypadku otworopochodnego schorzenia.

put upępująca degradacja ciała szklistego – wraz z wiekiem ciało szkliste, które wypełnia większą część gałki ocznej, może kurczyć się i oddzielać od siatkówki, co czasami prowadzi do jej rozerwania i odwarstwienia,

Często odwarstwienie bywa poprzedzone innymi, wcześniej wykrywanymi patologicznymi stanami tj. obecność ognisk degeneracji, otworów i dziur w siatkówce.

Laseroterapia – czyli zabieg wykonywany przy pomocy promienia laserowego, który ma właściwości koagulujące w stosunku do tkanek. Dzięki temu w miejscu ogniskowania światła lasera powstają trwałe zrosty siatkówki i nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki.

cukrzyca – dochodzi do patologicznego tworzenia naczyń krwionośnych, rośnie ryzyko krwawienia do ciała szklistego,

Iniekcje doszklistkowe – czyli zastrzyki do komory ciała szklistego, które polegają na podaniu do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych anty-VEGF. Podany do ciała szklistego preparat hamuje aktywację receptorów VEGF (VEGF to czynnik wzrostu nieprawidłowych more info naczyń krwionośnych) z powodu występującego u pacjenta obrzęku plamki.

W diagnostyce chorób siatkówki najczęściej wykorzystuje się badanie optycznej koherentnej tomografii komputerowej (OCT), które pozwala na obrazowanie wszystkich warstw siatkówki i poznanie przyczyny choroby.   

Niekontrolowane podwyższone ciśnienie krwi tętniczej może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Wówczas mówimy o retinopatii nadciśnieniowej. Uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki mogą prowadzić do krwotoków, obrzęku siatkówki i zaburzeń widzenia.

Pacjenci znajdujący się w grupie ryzyka powinni częściej niż pozostali kontrolować swój wzrok u specjalisty. Jest to o tyle ważne, gdyż znane są metody profilaktyki chroniące przed odwarstwieniem siatkówki, a tym samym przed ryzykiem utraty wzroku.

Migoczące światło. Zjawisko to stanowi efekt płynów znajdujących się w oku. Rozbłyski światła są ciągłe i przeszkadzają w dostrzeganiu przedmiotów znajdujących się dalej.

Warto jednak wiedzieć, że odwarstwienie siatkówki może pojawić się nagle i zupełnie niespodziewanie. Proces chorobowy, toczący się od dłuższego czasu i nie dający żadnych spektakularnych objawów, np. w przebiegu stanu zapalnego lub rozwijającego się nowotworu, doprowadza do samoistnego przedarciowego odwarstwienia siatkówki.

Report this page