THE ULTIMATE GUIDE TO SIATKOWKA OKA

The Ultimate Guide To siatkowka oka

The Ultimate Guide To siatkowka oka

Blog Article

Podejrzenie tej choroby wzroku wymaga jak najszybszej wizyty u okulisty i wdrożenia leczenia. Niestety w początkowej fazie choroby możemy nie zauważyć jej objawów. Oznakami sugerującymi jej rozwój są zaburzenia widoczne w polu widzenia w postaci kropek, błysków, mętów, czerwone lub szare punkty widoczne przed okiem, pogorszenie ostrości naszego wzroku.

Strona główna  /  blog site  /   Najczęściej występujące choroby siatkówki Najczęściej występujące choroby siatkówki

Leczenie odwarstwienia siatkówki Leczenie przedarciowego odwarstwienia siatkówki - konieczne jest leczenie operacyjne. Są to zazwyczaj zabiegi zewnątrzgałkowe, w których wykonuje się wszczep zewnątrzgałkowy (taśma silikonowa) przyszywanego do ściany gałki ocznej.

Siatkówka pozbawiona tlenu i innych substancji dostarczanych z krwią nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego odwarstwienie siatkówki wymaga szybkiego leczenia, gdyż razem z czasem trwania wzrasta ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.

Pierwsze objawy zakrzepu żyły środkowej siatkówki lub jej gałązki to pogorszenie widzenia, ubytki w polu widzenia, krzywienie obrazu. Zmiany zakrzepowe mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia funkcji siatkówki. Leczenie schorzenia polega zazwyczaj na wykonaniu w odpowiednim czasie laseroterapii siatkówki. W celu efektywnego leczenia istotnym jest również unormowanie współistniejących chorób pacjenta.

Diagnostyka okulistyczna to najistotniejszy aspect planu leczenia dla osób z cukrzycą, Aby umówić się na wizytę w naszej placówce, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Siatkówka oka jest niezwykle złożoną i wyspecjalizowaną strukturą odpowiedzialną za przetwarzanie bodźców świetlnych na impulsy nerwowe, które są następnie przekazywane do mózgu.

Wspomniany już biały blask w obrębie źrenicy nazywamy leukokorią. Warto wiedzieć o tym, że nie zawsze jest ona widoczna od razu. Czasem dostrzegamy ją wyłącznie pod światło get more info lub pod określonym kątem. Dostrzegalna jest także na zdjęciach wykonywanych przy użyciu lampy błyskowej. 

Wśród jej podstawowych ingredientów można wyróżnić czopki i pręciki. Jedne z nich umożliwiają widzenie czarno-białe, drugie natomiast widzenie w kolorach. 

Płyn wypełniający ciało szkliste przedostaje się z łatwością na zewnątrz, odwarstwiając siatkówkę. Poza przedarciowym wyróżniamy też odwarstwienie trakcyjne (w retinopatii cukrzycowej) i wysiękowe (np. z powodu guza).

Ponadto w celu powstrzymania powstawania niekorzystnych zmian w ścianach naczyń krwionośnych stosowana jest laseroterapia, polegająca na koagulowaniu naczynek krwionośnych.

Po krótkiej rozmowie z pacjentem lekarz przystępuje do badania fizykalnego. Za pomocą oftalmoskopu (instrument zaopatrzony w źródło światła i powiększającą soczewkę) jest on w stanie oglądać siatkówkę i identyfikować otwory, przedarcia i odwarstwienie.

Do siatkówki przylega od tyłu warstwa komórek wypełnionych czarnym pigmentem, który absorbuje nadmiar światła wpadającego do oka i zapobiega zamazywaniu (zacieraniu konturów) obrazu przez światło odbite wewnątrz oka.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Report this page